Čeština (Česká republika)English (United Kingdom)Hebrew (Israel)
Increase Font Size Option 5 Reset Font Size Option 5 Decrease Font Size Option 5
Věda a technika v Izraeli
Umělou slinivku můžeme mít do roka,....

Zdroj: iDdnes 11. září 2012  15:12
Umělá slinivka, která by měla ulevit nemocným cukrovkou, má za sebou testy v nemocnicích a následovat budou testy v domácím prostředí. Její vývoj dokončíme příští rok, tvrdí vědec Eran Atlas, který minulý týden přednášel českým diabetologům v Darovanském Dvoře na Rokycansku.
Třiatřicetiletý Eran Atlas je inženýr v oblasti biomedicínského výzkumu a na vývoji umělé slinivky v Izraeli pracuje šest let s týmem dalších čtyř odborníků. Svůj výzkum představil českým diabetologům v Darovanském Dvoře.
I čeští pacienti s diabetem znají a někteří mají i k dispozici inzulinovou pumpu a senzor, který měří hladinu cukru v krvi. To jsou aktuální technologie fungující na poloautomatické bázi. Dokážou dávkovat pacientovi základní dávku inzulinu, ale pacient se musí neustále sledovat, zda si nemusí inzulin ještě doplňovat. Umělá slinivka se bude rozhodovat absolutně samostatně, člověk už se nebude muset měřit a připíchávat si inzulin.
V testovací verzi se zatím jedná o krabičku o velikosti zhruba pět krát pět centimetrů, ze které vede kanyla, na jejímž konci je minijehlička připíchnutá do břišního špeku, do něhož proudí inzulin. V krabičce je nejen inzulinová a pumpa a senzor měřící hladinu cukru v krvi, ale i mozek obou přístrojů. Právě na něm Eran Atlas pracuje. Jedná se o minipočítač, díky kterému bude dávkování automatické. Tým Erana Atlase vymyslel algoritmus, neboli naprogramoval přesný postup, kterým se dávkování inzulinu zajišťuje.
Kdy se diabetici dočkají umělé slinivky?
Neumím odpovědět, kdy bude umělá slinivka na trhu, protože to je otázka schválení regulačními orgány z hlediska bezpečnosti. Tyto orgány totiž zatím nevědí, jaké požadavky by na takový mechanismus měly klást. Pokud se jedná o fázi vývojovou, pevně věříme, že bude dokončena a završena v průběhu příštího roku. A doufáme, že koncem příštího roku budeme už přesněji vědět, co po nás budou chtít příslušné úřady, které fungují na úrovni Evropské unie, USA, další je třeba v Izraeli. My pravděpodobně začneme na úrovni EU, pak budou následovat Spojené státy.
Zatím jste systém testovali v noci na spících dětech. Proč?
Kvůli tomu, že rodiče spí a děti spí. Takže je velice obtížné kontrolovat hladiny cukru v krvi. V noci totiž hrozí největší nebezpečí. Dalším krokem bude používat přístroj v denním režimu. Ale v průběhu dne mohou pacienti hladiny cukru sami kontrolovat. My jsme prováděli testování na dětech, adolescentech i na dospělých. Umělá slinivka bude k dispozici pro pacienty s diabetem 1. typu, diabetes 2. typu je jiná záležitost, výzkum v této oblasti zatím zvažujeme.

 
Ocenění Kaye Innovation Awards do Izraele

Profesoři z Hebrejské univerzity získali prestižní vědecké ocenění
Judy Siegel-Itzkovich
Tři z profesorů Hebrejské univerzity v Jeruzalémě získali letošní ocenění Kaye Innovation Awards za mnohaletý výzkum; ceny obdrží 21. června
Tři profesoři Hebrejské univerzity v Jeruzalémě obdrželi letošní cenu Kaye Innovation Awards. Výsledky jejich mnohaletého výzkumu jsou dnes aplikovány po celém světě. Zabývali se přitom různými oblastmi přírodních věd – od rozvoje pěstování česneku a rajčat, až po výzkum regenerace kostní tkáně z dospělých kmenových buněk.
Výsledky ocenění Kaye Awards jsou každý rok vyhlašovány během zasedání Správní rady Hebrejské univerzity. Letos tato událost připadne na 21. červen.
Cena Kaye Innovation Awards byla poprvé udělována roku 1994 z iniciativy Isaaca Kaye – vedoucí postavy britského farmaceutického průmyslu -, a to k tomu účelu, aby všichni vědci i studenti Hebrejské univerzity byli povzbuzeni při výzkumu inovativních metod a nových projektů s komerčním potenciálem: z takových objevů má pak prospěch univerzita i celá společnost.
Profesor Chaim Rabinowitch z fakulty Roberta H. Smithe HU (Fakulta zemědělství, stravy a životního prostředí) obdržel první cenu. Rabinowitch, dřívější lektor HU, byl oceněn za své dlouholeté výsledky v oboru genetiky a technologie šlechtění rostlin.
Více: http://www.jpost.com/Sci-Tech/Article.aspx?id=224728

 
Tričko přenáší údaje o srdeční aktivitě

Maya Ehrmann/NO CAMELS
Evropská vesmírná agentura se rozhodla užívat „Niturit“ – obyčejné látkové tričko, které neabsorbuje pot. Nedávno jej vyvinul jej izraelsko-portugalský tým vědců.
     Tričko totiž může testovat srdeční aktivitu a ihned údaje přenášet do lékařského centra. Evropská vesmírná agentura si jej tedy nedávno vybrala pro svoje astronauty.
     EKG a holter (čtyřiadvacetihodinové měření krevního tlaku) jsou obvyklé testy, jež monitorují srdeční aktivitu v rozmezí 24-72 hodin, mohou být ovšem právě proto obtížné. S tričkem „Niturit“ budou astronauti moci pokračovat ve své každodenní práci a testy proběhnou pomocí trička.
Více:  http://www.jpost.com/ArtsAndCulture/Entertainment/Article.aspx?id=218950

 
<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 Další > Konec >>

Strana 1 z 8
Banner
Banner