Čeština (Česká republika)English (United Kingdom)Hebrew (Israel)
Increase Font Size Option 5 Reset Font Size Option 5 Decrease Font Size Option 5
JUDE, nastříkal na sloupy a zídky sprejer. Chytili ho

JUDE, nastříkal na sloupy a zídky sprejer. Chytili ho
6.8.2015   Brněnský deník   str. 6   Jižní Morava

Vyškov – Zkratka, která byla dřív užívaná hlavně mezi vězni. Má radikálně levicový původ, za své si ji však vzala i radikální pravice a fotbaloví hooligans jako výraz odporu k policii a státnímu systému obecně. A . C. A. B. Přesně tato čtyři písmena oddělená tečkami jsou k vidění na sloupech veřejného osvětlení i zídkách v ulici 9. května a Nádražní ve Vyškově. Co do počtu si nezadá s dalším sprejerským heslem: JUDE.

Nápisy už se zabývali policisté. Sprejera vypátrali. „Za trestný čin poškození cizí věci mu hrozí až rok vězení. Policisté mu však prokázali jen některé z nápisů,“ řekla policejní mluvčí Alice Musilová. Za podstatu nápisu ale nikoho stíhat nemůžou. „Muselo by k tomu být dopsané například raus nebo do plynu. Pokud někdo někam napíše slovo Češi, také to není hanobení a není v tom možné spatřovat rasový podtext,“ vysvětlila Musilová.

Jiný názor má Federace židovských obcí České republiky. Používání pokřiku nebo nápisu JUDE považují za antisemitské hlavně proto, že vychází z označení židovského národa nacisty za druhé světové války. „A je spojený s jejich takzvaným plánem konečného řešení židovské otázky. Což představovalo cílené,masovéa technicky zpracované vyvraždění židovské populace podle rasových zákonů nacistického Německa,“ řekl předseda federace Petr Papoušek.

 
Banner
Banner