Čeština (Česká republika)English (United Kingdom)Hebrew (Israel)
Increase Font Size Option 5 Reset Font Size Option 5 Decrease Font Size Option 5
Od xenofobie až k antisemitismu?

Od xenofobie až k antisemitismu?
31.7.2015   Hospodářské noviny   str. 8   Názory Jan Kužvart

Vsouvislosti s útoky islamistů v Evropě, například po lednové tragédii v pařížském košer obchodě, kde atentátník zavraždil čtyři lidi, se píše o vzrůstajícím antisemitismu na starém kontinentě. Americký časopis The Atlantic nedávno v článku „Nastal pro židy čas opustit Evropu?“ mimo jiné uvedl, že násilí proti židům v dnešní západní Evropě „podle všeho pochází zejména od muslimů, kteří ve Francii, epicentru evropské židovské krize, početně převyšují židy v poměru deset ku jedné“. Předloni z Francie do Izraele odešlo kolem 3300 židů, loni 7100 a letos se očekává migrace 15 tisíc osob.

Je ale nutno dodat, že se zatím nedá statisticky prokázat, že právě antisemitské útoky jsou primární motivací odchodů židů z Evropy. Nejsou to totiž pouze radikalizovaní muslimové, kvůli kterým se židé v Evropě už opět začínají bát. Nárůst antisemitismu má i jiné důvody, jak názorně ukazuje česká debata o uprchlících. Josef Bouška ve svém textu „Budete viset“ před pár dny na tomto místě trefně upozornil, že „během několika málo měsíců jsme se dočkali nejotevřenějšího propojení tvrdé ultrapravice s běžnou veřejností, jaké tu kdy bylo. Zákonodárci vystupují na shromážděních bok po boku s otevřenými antisemity a nechávají si aplaudovat od neonacistů za provolávání,Čechy Čechům!‘.“ Na protiuprchlické demonstraci, při níž po Václavském náměstí kroužily šibenice, pak byla k vidění i protižidovská hesla.

Židovská obec v Praze loni zaznamenala čtyřikrát vyšší počet antisemitského vyhrožování a obtěžování než rok předtím. Na jednu stranu je třeba zdůraznit, že situace židů v Evropě ani v Česku není kritická. Jenže na druhé straně je zřejmé, že hlavní ingredience pro její zhoršení jsou namístě. Vidíme, že od islamofobie a xenofobie není k antisemitismu daleko. Koneckonců, Arabové jsou také Semité a paralela mezi protektorátními „židomily“ a dnešními „sluníčkáři“ už byla vyjádřena.

Pokud se přijetí a integrace uprchlíků a ekonomických migrantů v Evropě nezdaří, budou židé první na ráně. V takovém případě by hráli nepříjemnou roli důkazu, že Evropa není schopna dostát svým hodnotám. Tendence se tohoto nepohodlného svědka zbavit, či alespoň mlčky přehlížet jeho starosti, by na sebe nemusela nechat dlouho čekat. A židům v Evropě by pak nehrozilo nebezpečí už jen od judeofobních islamistů, ale také -opět - od většinové společnosti plné „slušných lidí“.

Na protiuprchlické demonstraci, při níž po Václavském náměstí kroužily šibenice, pak byla k vidění i protižidovská hesla.

 
Banner
Banner