Čeština (Česká republika)English (United Kingdom)Hebrew (Israel)
Increase Font Size Option 5 Reset Font Size Option 5 Decrease Font Size Option 5
Pět ohrožených staveb v Terezíně získalo nové využití
There are no translations available.

Pět ohrožených staveb v Terezíně získalo nové využití
30.7.2015   Žatecký a lounský deník   str. 1   Titulní strana (čtk)

Terezín – V pevnostním městě Terezín na Litoměřicku získalo během pěti let pět ohrožených staveb nové využití. Končící projekt oživení historických památek představil zástupce ředitele sdružení Terezín – město změny Robert Czetmayer. Dotace na rekonstrukce a úpravy činila 469 milionů korun.

Cílem celého projektu je populární formou propagovat pevnost s hvězdicovým půdorysem, systémem chodeb, hradeb a příkopů. Návštěvník by podle Czetmayera měl poznat život ve městě na konci 18. století v co nejucelenější podobě.

Odborníci opravovali objekty Kavalír 2, Retranchement 5, okolí staveb včetně opevnění, jízdárnu a dělostřelecká kasárna, kde práce skončily letos v červnu. Peníze získalo sdružení zčásti ze státního rozpočtu a z větší míry z evropských fondů.

Doposud turisté mířili převážně do Památníku Terezín, který je spojen s historií města za druhé světové války. Ročně ho navštíví kolem čtvrt milionu lidí. Nově se budou moci podívat do dělostřeleckého muzea, uvidí 3D modely pevnosti, expozici pevnostního stavitelství i to, jak vypadalo město před sto lety.

Své místo v opravených budovách najde i badatelna s digitalizovanými dokumenty, v nichž budou moci zájemci pátrat po předcích z první světové války. Prostor je pro výstavy, do dělostřeleckých kasáren se bude stěhovat Vysoká škola aplikované psychologie,jízdárnabudesloužitpro pořádání různých akcí, jako jsou ukázky z historie města. Terezín vznikl za vlády Marie Terezie a císaře Josefa II. jako nově založená pevnost na konci 18. století. Jejím cílem bylo zabránit útočníkovi ze severu postupovat směrem na Prahu. Za druhé světové války Terezín zneužili nacisté, kteří v něm zřídili židovské ghetto a věznici gestapa. V 90. letech poznamenal město odchod armády a v roce 2002 povodně.

 
Banner
Banner