Čeština (Česká republika)English (United Kingdom)Hebrew (Israel)
Increase Font Size Option 5 Reset Font Size Option 5 Decrease Font Size Option 5
Židé závodí na Hitlerově stadionu, 70 let po konci války

Židé závodí na Hitlerově stadionu, 70 let po konci války
29.7.2015   aktualne.cz   str. 0   Zahraničí

V areálu berlínského olympijského stadionu probíhají Evropské hry Maccabi 2015, největší židovská sportovní akce. Berlín - Přes 2000 židovských sportovců z 36

Berlín - Přes 2000 židovských sportovců z 36 zemí soutěží od úterý na stadionu, který postavili nacisté pro olympijské hry v roce 1936.

Evropské hry Maccabi, které osobně zahájil německý prezident Joachim Gauck, se v německé metropoli konají sedmdesát let po konci druhé světové války, píše britský deník The Guardian.

V amfiteátru Waldbühne Berlin, který se původně jmenoval po mentorovi nacistického vůdce Adolfa Hitlera Dietrich Eckart Bühne, budou židé závodit až do 5. srpna. Německo je hostitelskou zemí poprvé v historii.

"Je pro nás velikou ctí a radostí, že se poprvé konají hry v Německu," uvedl předseda Ústřední rady Židů v Německu Joseph Schuster. "Židovští sportovci ukazují, že my židé jsme součástí Evropy. Patříme do Německa a nenecháme si to od nikoho vzít."

Sportovci se utkají celkem v 19 disciplínách, mimo jiné v badmintonu, basketbalu či volejbalu.

Kromě toho proběhne - v rámci doprovodného programu - i série přátelských utkání mezi židovskými a "nežidovskými" závodníky a také zápasy, ve kterých budou soutěžit týmy celebrit.

Místo sportu propaganda

Olympijské hry v roce 1936 se uskutečnily v Berlíně tři roky po nástupu Adolfa Hitlera k moci. Nacističtí vůdci všem německým židům nebo lidem se židovskými předky zakázali se olympiády účastnit. Výjimkou byla šermířka Helene Mayerová, která soutěžila i přes to, že její otec byl žid.

Místo oslavy sportu se ale olympiáda stala propagandistickou přehlídkou nacismu. Z ulic dnešního hlavního města muselo "preventivně" zmizet na tisíc bezdomovců a Romů a na odiv se dávali hlavně árijští atleti.

Proto má návrat židovských sportovců do Berlína hlavně symbolický význam. "Tisíce lidí vyšlou signál pro toleranci a otevřenost proti antisemitismu a rasismu z místa, odkud byli židovští sportovci v roce 1936 vyloučeni," píšou organizátoři her.

Zajímavostí je, že historicky první Evropské hry Maccabi se konaly v roce 1929 v Praze a o rok později v Antverpách.

 
Banner
Banner