Čeština (Česká republika)English (United Kingdom)Hebrew (Israel)
Increase Font Size Option 5 Reset Font Size Option 5 Decrease Font Size Option 5
Karel Cudlín: Líbí se mi kašny i synagoga

Karel Cudlín: Líbí se mi kašny i synagoga
23.7.2015   Chebský deník   str. 16   Region - inzerce KLÁRA MRÁZOVÁ

Plzeň – Ať potkáte Karla Cudlína kdekoliv, vždycky bude mít na krku fotoaparát. Kreativec a pedagog zůstává věrný hlavně černobílému zachycování světa prostřednictvím dokumentárních snímků. Na umělecké výsluní se dostal také díky tomu, že v roce 1997 – 2002 působil jako jeden z osobních fotografů prezidenta Václava Havla.

* Nosíte u sebe stále foťák, zapomněl jste ho už někde?

Ještě jsem ho nikde nenechal. Mám ho pořád u sebe, to kdybych náhodou viděl něco, co stojí za zdokumentování.

* Z jakého důvodu fotíte převážně černobíle?

Černobíle se snažím fotit pro sebe. Je to stylizace, která mi umožňuje soustředit se na věci, které chci říct jinak, než kdybych pracoval v barvě. Teď třeba připravuji větší cyklus, jedná se o portréty lidí, kteří přežili transporty vypravované z nádraží Praha­ Bubny. Zvažovali jsme i barevnou variantu, ale nakonec jsme se stejně rozhodli pro černobílou.

* Jakožto dokumentární fotograf jste se pohyboval spíš inkognito, pak jste se ale stal jedním z osobních fotografů prezidenta Václava Havla. Nevadila vám změna prostředí?

To bylo právě zajímavé. Zvládl jsem být jeden týden v malé vesnici na Ukrajině a za tři neděle jsem se ocitl v prezidentském paláci na nějaké oficiální návštěvě. Viděl jsem tedy jednu zemi z více stran. A samozřejmě být nablízku prezidentovi Václavu Havlovi bylo úžasné. Rád na toto období vzpomínám.

* Dříve jste hodně cestoval, teď pracujete více v Čechách. Jaké téma byste rád v tuzemsku zachytil?

Občas se snažím někam jezdit. Bydlím na předměstí Prahy, takže bych rád vytvořil cyklus právě o tomhle místě.

* Prohlédl jste si centrum Plzně. Jak na vás vizuálně město působí a jakou má pro vás atmosféru?

Na impozantním náměstí s chrámem se mi líbí kašny. I když chvíli trvá, než si na ně zvyknete. Také Stará synagoga je dobře opravená. Stálá expozice jednoduše a názorně vysvětluje židovské tradice, zvyky, svátky. Ač bylo pondělí, dovnitř stále proudily skupiny lidí. Příjemně mě překvapilo, že se památka nejenom opravila, ale žije dál svým životem.

 
Banner
Banner