Čeština (Česká republika)English (United Kingdom)Hebrew (Israel)
Increase Font Size Option 5 Reset Font Size Option 5 Decrease Font Size Option 5
Lidé scházejí na spontánních pietách...

Zdroj: reportáže iDnes
       Lidé se po celé republice spontánně scházejí, aby uctili památku zesnulého exprezidenta Václava Havla. Na jeho počest se rozezněly i zvony na mnoha kostelech, k čemuž odpoledně vyzval arcibiskup Dominik Duka. Lidé se svolali přes internet, na významných místech zapalují svíčky a pokládají květiny 
     Centrem piet se v Praze stalo Václavské náměstí, kde v roce 1989 symbolicky odstartovala Havlova státnická kariéra. Na místě několik set lidí, kteří z úcty sundavali u zapálených svíček i pokrývky hlavy. "Lidé tiše cinkají klíči, zpívají hymnu," informovala z místa reportérka iDNES.cz.
Krátce před sedmou večerní se část davu v čele s organizátorem Tomášem Sedláčkem (člen Národní ekonomické rady vlády - NERV) či výtvarníkem Davidem Černým rozešla v pietním průvodu směrem na Národní třídu a dále na Kampu, kde na poctu exprezidenta vzplála smuteční vatra. 
       Před 20. hodinou dorazili účastníci shromáždění k soše T. G. Masaryka na Hradčanském náměstí, kde na dlažbě rozprostřeli českou vlajku a zazpívali hymnu. Lidé se rozešli zhruba po půl hodině.
       V Liberci se lidé scházeli na Benešově náměstí, jen kousek od památníku s tankovým pásem, který připomíná sovětskou invazi v roce 1968. V Brně lidé zapalovali svíčky na Náměstí Svobody.
       Už odpoledne začali lidé nosit svíčky a květiny na Národní třídu, k památníku připomínajícím události sametové revoluce. Další vzpomínají na exprezidenta před jeho vilou na pražské Ořechovce. Na mnoha z nich bylo patrné silné dojetí.
     Svíčky hoří také na nádvoří Pražského hradu, kam se lidé svolali přes komunitní internetové sítě.
Nečasova vláda už uvažuje, zda Havla neocenit speciálním deklarativním zákonem. Podobně v minulosti například vznikly "lex Masaryk" či "lex Beneš", říkající, že Tomáš Garrigue Masaryk a Edvard Beneš se zasloužili o stát. Není ale úplně jasné, jaká formulace by v zákoně měla být. Například Karel Schwarzenberg navrhl formulaci "zasloužil se o svobodu", Alexandr Vondra zase "zasloužil se o republiku", napsal server Lidovky.cz.

 
Banner
Banner