Čeština (Česká republika)English (United Kingdom)Hebrew (Israel)
Increase Font Size Option 5 Reset Font Size Option 5 Decrease Font Size Option 5
Americký Senát potvrdil Eisena

Zdroj: ČTK 13. prosince 2011 
Americký Senát v noci na úterý potvrdil ve funkci velvyslance Spojených států v České republice Normana Eisena. Bez toho by se Eisen musel koncem roku vrátit zpátky do vlasti. Prezident Barack Obama ho loni poslal do Prahy bez souhlasu Senátu.
      Obamovo provizorní jmenování vypršelo po jednom roce. Proti Eisenovu potvrzení se v Senátu dlouhodobě stavěl republikán Charles Grassley. Nynějšímu velvyslanci a bývalému poradci prezidenta Baracka Obamy pro etiku vytýkal pochybení z minulosti. Senátor po Eisenově pokání svou námitku stáhl. Nakonec to ale nebylo potřeba. Demokraté v Senátu iniciovali hlasování o ukončení rozpravy o nominaci, kterým by senátorovu námitku tak jako tak zvrátili.
     Hlasování bylo úspěšné, hned po něm pak senátoři většinou 70 hlasů ze 100 potvrdili Eisena ve funkci. Grassley ale ze svých výhrad k americkému velvyslanci v Praze neslevil a v obou případech hlasoval proti. Za Eisena se před hlasováním postavili vlivní senátoři Joe Lieberman a John Kerry. Lieberman mimo jiné uvedl, že Eisena zná z Washingtonu osobně ze synagogy, a vyzdvihl jeho osobní kvality. Stejně jako Kerry také chválil velvyslancovo roční působení v Praze.
       "Pro vzájemné vztahy obou zemí by bylo extrémně rušivé, pokud bychom ho nepotvrdili," uvedl Lieberman. Novýamerický velvyslanec se funkce ujal letos 28. ledna. Stalo se tak po více než dvouleté nepřítomnosti velvyslance USA v Praze, která kalila česko-americké vztahy.
     
Z americké strany je nyní přítomnost velvyslance v Praze důležitá mimo jiné i kvůli zájmu Washingtonu o vítězství americké firmy Westinghouse v tendru na dostavbu Temelína. Eisen tuto záležitost označil za jednu ze svých priorit.

 
Banner
Banner